Szpital w Żarowie

Czy jest szpital w Żarowie?

  Dla wielu mieszkańców odpowiedź na to pytanie jest problematyczna – odkąd zniknął z żarowskiego szpitala oddział wewnętrzny, który dla większości mieszkańców jest synonimem lecznictwa szpitalnego. Niewiele osób wie, że Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. dr Zbigniewa Walla w Żarowie jest jedną z najlepszych tego typu placówek na Dolnym Śląsku.
– Doświadczyła tego niedawno pewna mieszkanka Karłowa, która przyjechała do Żarowa do Oddziału Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego – mówi dr. Halina Nawrocka, dyrektor żarowskiego szpitala. – Kiedy zapytała przypadkową osobę na ulicy Wojska Polskiego o szpital reumatologiczny, to osoba ta stwierdziła, że nie ma takiego szpitala. Dopiero podanie mojego nazwiska wyjaśniło sprawę – dodaje z uśmiechem dr. Nawrocka.
Obecnie w Żarowie funkcjonuje Oddział Reumatologiczny z Pododdziałem Rehabilitacyjnym. W szpitalu, który jest bardzo dobrze wyposażony znajduje się 35 łóżek. Oprócz tego przy szpitalu działa Poradnia Reumatogoliczna. Ze szpitala jak i Poradni korzystają nie tylko pacjenci z Powiatu Świdnickiego ale również z sąsiednich powiatów. Przyjeżdżają pacjenci nawet z Kotliny Kłodzkiej Wrocławia i Legnicy. Przychodnia przyjmuje nawet pięćdziesiąt osób tygodniowo.
– Niewątpliwym autorem sukcesu jest dr. Nawrocka, która jest związana z żarowskim szpitalem i naszą gminą już od wielu lat – mówi Lilla Gruntkowska, Burmistrz Żarowa. – Gdyby nie jej zaangażowanie, to zapewne żarowskiego szpitala już by nie było, bo zniknąłby w ramach oszczędności. A tak, nie tylko nadal funkcjonuje, ale jest placówką stale się rozwijającą. Szpital wrósł na stałe w nasze miasto i teraz widać, że wieloletnie starania władz gminy w to aby utrzymać ten szpital przynoszą wymierne efekty. Doceniają to szczególnie ludzie starsi, który korzystają z usług szpitala w zakresie chorób reumatologicznych i poradni rehabilitacyjnej.
Niedawno zakończył się znaczący remont elewacji budynku, który kosztował ponad sześćset tysięcy złotych.
– W ramach remontu wymieniono okna, docieplono ściany i stropodach – mówi Grzegorz Kloc, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Eksploatacyjnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy. – Remont sfinansowaliśmy w większości z własnych środków. Otrzymaliśmy dotację Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości stu tysięcy złotych. Konieczne było również zaciągnięcie pożyczki w wysokości 349 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
We wrześniu szpital będzie obchodził kolejną – już 61 – rocznicę powstania.