Trwa akcja Movember – rak to też męska sprawa!

Listopad uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów, a jego obchodom towarzyszy akcja społeczna Movember, której głównym celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn na temat profilaktyki raka jąder i prostaty.

Nazwa inicjatywy zainaugurowanej w 2003 r. w australijskim Melbourne powstała z połączenia słów „wąsy” i „listopad”„moustache” i „November”.

Można przetłumaczyć ją jako Wąsopad, a znakiem rozpoznawczym tej inicjatywy są właśnie wąsy, które mają prowokować do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn.

Mężczyźni biorący udział w akcji zapuszczają wąsy na znak solidarności z osobami chorującymi, ale również po to, aby zwrócić uwagę na kwestię profilaktyki raka jąder i prostaty. Akcja Movember ma zachęcić mężczyzn do regularnych badań, gdyż dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie choroby.

Jak podaje portal alivia.org.pl, rak jądra atakuje najczęściej mężczyzn między 18. a 40. rokiem życia. Powodzenie leczenia zależy w dużym stopniu od tego, czy nowotwór zostanie wcześnie wykryty. Stad też każdy mężczyzna powinien regularnie, co najmniej raz w miesiącu, dokładnie zbadać jądra – może to zrobić sam, na przykład w trakcie kąpieli lub przed snem. Uwagę należy zwracać m.in. na wielkość i kształt jąder oraz to, czy nie ma wyczuwalnych guzków. W przypadku, gdy wyczuje coś niepokojącego, a dodatkowo pojawi się ból lub opuchlizna, trzeba zgłosić się do lekarza.

Najbardziej zagrożeni rakiem prostaty są mężczyźni po 60. roku życia, choć zdarzają się zachorowania w młodszym wieku. W początkowej fazie choroby nowotwór ten często nie powoduje żadnych objawów. Niepokój wzbudzić powinno m.in. częste oddawanie moczu, również w nocy, a także poczucie niepełnego opróżnienia pęcherza. W późnych stadiach choroby w moczu może pojawić się krew.

Dowiedz się więcej o męskich nowotworach   👉 tutaj

Źródło:

alivia.org.pl/kampania/movember-2022/

mosznowladcy.pl/