Wizyta Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich w Latawcu fot.A.Szymczuk

18 listopada 2009r. w sali konferencyjnej RSS „Latawiec” odbyło się spotkanie Świdnickich Przedsiębiorców i Kupców , którzy uczestniczyli w warsztatach na temat „Zawał co zobić?, ABC pierwszej pomocy”.

W trakcie warsztatów dużo miejsca poświęcono informacjom o nieograniczonym dostępie do najskuteczniejszych form leczenia na oddziale kardiologii RSS „Latawiec”.
„…Zawał serca to jedna z najniebezpieczniejszych chorób, która może doprowadzić do nagłego zatrzymania pracy serca i śmierci. Pacjent musi jak najszybciej trafić do szpitala…” mówił dr Ireneusz Babiak – Lekarz Kierujący Oddziałem Kardiologicznym.
Opowiadał o strategii postępowania z chorymi na zawał od samej obserwacji, przez stosowanie nowych generacji materiałów pomocniczych jak np. stenty
„…Stent to niewielka sprężynka, którą wprowadza się do tętnicy wieńcowej podczas angioplastyki. Po wypuszczeniu powietrza z balonika stent pozostaje otwarty w miejscu zwężenia tetnicy. Jego konstrukcja przypomina rusztowania, które trzyma wewnętrzną powierzchnię naczynia zapobiegając jego zwężeniu…”
Tematyka obejmowała warsztaty udzielania pierwszej pomocy w przypadku zawału i wypadku drogowego.
„… Najważniejszą rzeczą, którą możemy zrobić dla chorego, jest jak najszybsze wezwanie karetki pogotowia i precyzyjne przedstawienie dyspozytorce dolegliwości, na które skarży się pacjent. Liczy się czas, który często decyduje, o tym, czy chorego uda się uratować, a także w jakim stopniu mięsień sercowy zostanie uszkodzony. Im mniejsze uszkodzenie mięśnia sercowego, tym chory szybciej wraca do zdrowia i normalnego trybu życia. I pamiętajmy – liczy się każda minuta.…” powtarzał dr Ireneusz Babiak.
Przedsiębiorcy i kupcy podczas trwania pokazu mogli, pod bacznym okiem personelu SP ZOZ, posługując się profesjonalnymi pomocami w postaci "manekina do sztucznego oddychania" (użyczonego przez Szkołę Policealną  Służb Społecznych w Świdnicy) oraz innych akcesoriów ratowniczych, przećwiczyć w praktyce sposoby udzielania pierwszej pomocy, resuscytacji, masażu serca itp.
Nasi goście zwiedzili pracownie angiografu i tomografu komputerowego.

zobacz zdjęcia w galerii.