XX Światowy Dzień Walki z Rakiem

We wtorek 4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020 (World Cancer Day). Święto zostało ustanowione w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów świata, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających i metod leczenia chorób nowotworowych. Od 2005 roku Dzień Walki z Rakiem jest organizowany pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (International Union Against Cancer – UICC) – organizacji pozarządowej z siedzibą w Genewie.

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest globalną inicjatywą jednoczącą. Podnosząc światową świadomość, poprawiając edukację i stymulując działania indywidualne, zespołowe i rządowe, inicjatywa ta dąży do zmiany obrazu świata na taki, w którym unika się milionów potencjalnych zgonów z powodu nowotworów, a dostęp do ratującego życie leczenia i opieki nad chorymi na raka jest równy dla wszystkich – niezależnie od tego, kim jesteś i gdzie mieszkasz.

Temat tegorocznego Światowego Dnia Walki z Rakiem – „Jestem i będę” – dotyczy Ciebie i Twojego zaangażowania w działanie. Założeniem akcji jest aby dzięki pozytywnym działaniom wspólnie osiągnąć cel, jakim jest zmniejszenie liczby przedwczesnych zgonów z powodu raka i chorób niezakaźnych o jedną trzecią do 2030 roku.

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest drugą obok, obchodzonego 4 października ?Światowego Dnia Onkologii?, okazją do zwrócenia uwagi na problemy związane z onkologią. Każdego roku aż 164 tysięcy osób w Polsce dowiaduje się, że cierpi na nowotwór. W ciągu roku na raka umiera 100 tysięcy pacjentów. To jedne z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów. Okazuje się, że nowotwory złośliwe to wciąż druga przyczyna zgonów w Polsce.

źródło: www.worldcancerday.org, www.zwrotnikraka.pl, twojezdrowie.rmf24.pl