Zabieg ratujący nogi przed amputacją przeprowadzony w Oddziale Kardiologicznym RSS „Latawiec”

 W działajacej przy Oddziale Kardiologii Poradni Angiografii przeprowadzono kilka zabiegów udrożnienia naczyń kończyn dolnych. „… Od kiedy na Oddziale pojawił się angiograf personel jest szkolony w kierunku wykonywania za jego pomocą różnych specjalistycznych zabiegów. Zabieg polegał na przywróceniu prawidłowego przepływu krwi. Dla pacjenta taki zabieg oznacza przywrócenie sprawności, a często także ratunek przez amputacją…” mówi dr Ireneusz Babiak Lekarz Kierujący Oddziałem i inicjator Poradni.
Jakie sa objawy niedrożności  tętnic kończyn dolnych?
Typowym objawem są bóle nóg występujące przy chodzeniu, które mijają po odpoczynku. Dochodzi do tego, że po przejściu kilkuset lub kilkudziesięciu metrów chory musi zatrzymać się, aby dać odpocząć nogom – potocznie nazywa się to chorobą oglądaczy wystaw.
Gdzie należy się zgłosić po wystąpieniu typowych objawów?
Gdy zauważy się opisane wyżej objawy, a szczególnie gdy zaobserwuje się  ich nasilanie się w czasie zgłosić należy się do lekarza rodzinnego w swoim NZOZ-ie, który oceni zgłaszane dolegliwości i gdy potwierdzi możliwość wystąpienia niedrożności tętnic kończyn dolnych wystawi skierowanie do specjalisty np. na oddział kardiologii (Poradnia Angiografii) RSS „Latawiec”
Jakie badania dodatkowe należy wykonać?
W Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej RSS „Latawiec” wykonywane są badania laboratoryjne krwi i moczu, które będą odzwierciedleniem stanu ogólnego organizmu. Na ich podstawie można ocenić np. obecność stanu zapalnego oraz wydolność nerek. Bardziej szczegółowe badania pozwolą oznaczyć poziom cholesterolu i ocenić krzepliwość krwi. Na wykonanie badań można zgłosić się ze skierowaniem lub wykonać odpłatnie wg. obowiązującego cennika.

Wywiad z dr Ireneuszem Babiakiem można przeczytać:

http://www.tygodnikswidnicki.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=3688&Itemid=54