1 sierpnia – Światowy Dzień Karmienia Piersią

foto: www.gaia.com.pl

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Karmienia Piersią. Święto to zostało ustanowione przez UNICEF  w 1990r. i rozpoczyna Światowy Tydzień Karmienia Piersią.

Pierwszy tydzień sierpnia jest zatem doskonałą okazją do upowszechnienia zalet karmienia piersią, a cała inicjatywa ma na celu propagowanie tej metody jako zdrowego sposobu karmienia niemowląt oraz dążenie do ochrony matek karmiących piersią.

Karmienie piersią jest przede wszystkim naturalnym sposobem dostarczania najlepszych składników niezbędnych w początkowym etapie życia małego dziecka, gdyż mleko matki dzięki swemu bogatemu składowi w całości pokrywa zapotrzebowanie niemowlaka na elementy potrzebne do jego prawidłowego rozwoju.

Szczególnie istotny jest fakt, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji oraz wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu. Według Światowej Organizacji Zdrowia całkowite odstawienie dziecka od piersi powinno nastąpić w drugim roku jego życia, jednak po pierwszym półroczu należy zacząć wprowadzać do diety maleństwa inne produkty.

Korzyści z karmienia piersią wynikają nie tylko dla dziecka ale również dla mamy.  Wśród najważniejszych można wymienić: nawiązanie niezwykłego kontaktu i więzi z dzieckiem, łagodniejszy przebieg połogu czy szybszy powrót do sylwetki sprzed ciąży.

Szacuje się, że gdyby wszystkie dzieci były karmione piersią od chwili urodzenia, udałoby się uratować ponad 1,5 miliona dzieci rocznie. Dzięki między   innymi   zaangażowaniu  i   pracy  UNICEF  na  świecie  powstało  około 15.000 tysięcy Szpitali Przyjaznych Dziecku promujących karmienie piersią w 128 krajach.

Żródło: www.unicef.pl