11 lutego – Światowy Dzień Chorego

foto: www.hematoonkologia.pl

Dziś, po raz 29. obchodzimy Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Jana Pawła II w 1992 roku. Prawdopodobnie, ogłoszenie tego dnia miało związek z chorobą Parkinsona, która zdiagnozowana została u papieża w 1991 roku. Celem obchodów Światowego Dnia Chorego jest zwrócenie uwagi świata na wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie oraz ich potrzeby.
Święto, mimo że ogłoszone przez Kościół katolicki, niezależnie od światopoglądu powinno uwrażliwiać ludzi na trudną sytuację osób mierzących się z wszelkiego rodzaju chorobami. W tym dniu, w sposób szczególny warto solidaryzować się z osobami cierpiącym i ich najbliższymi.
Światowy Dzień Chorego to również okazja do refleksji nad tym, jak ważna jest nasza obecność dla bliskich nam osób chorych. Niejednokrotnie to właśnie wsparcie i poświęcony czas, może okazać się dla nich najlepszym lekarstwem.

W tym roku, Światowy Dzień Chorego obchodzimy w obliczu globalnej pandemii COVID-19, łącząc się myślami również z tymi wszystkimi, którym przyszło się mierzyć z chorobą wywołaną koronawirusem.

Źródło:

https://hematoonkologia.pl/informacje-dla-chorych/news/id/3771-xxviii-swiatowy-dzien-chorego-11-lutego-2020