2 lutego – Dzień Pozytywnego Myślenia

2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, którego pomysłodawcą jest amerykańska psycholog Kirsten Harrell. Jej badania na temat wpływu optymistycznego myślenia zarówno na zdrowie jak i proces terapii, podparte również badaniami naukowców, którzy zauważyli, że ryzyko chorób serca, wylewów, depresji i nowotworów u ludzi nastawionych pozytywnie jest mniejsze nawet o 10 procent, pozwalają mieć nadzieję że mając właściwe podejście do życia, możemy dłużej się nim cieszyć.
Często mówi się, że optymistom żyje się lepiej. Czy to prawda? Z całą pewnością pozytywne myślenie pomaga nam lepiej radzić sobie z problemami i powoduje, że do codziennych trudności nabieramy dystansu. Optymiści szukają rozwiązań podczas gdy pesymiści skupiają się wyłącznie na problemach.
Nasze nastawienie do otaczającej rzeczywistości w dużej mierze jest wyuczone. Oznacza to że pracą nad sobą i kierunkiem swojego myślenia, czasem trwającą nawet latami, możemy świadomie zmieniać swoje nastawienie do świata. Pozytywne myślenie pomaga w życiu dając nam więcej energii do produktywnego i konstruktywnego działania w ciągu dnia. Również relacje międzyludzkie ? nawiązywanie nowych kontaktów oraz rozwijanie tych, które już mamy lepiej układają się wtedy, gdy narzekanie i umartwianie się porzucamy na rzecz czerpania radości i zadowolenia z życia.

Jak myśleć pozytywnie??

Na pozytywne myślenie nie ma recepty nie ma recepty. Jego źródła należy więc upatrywać w tym, co sprawia nam radość i przyjemność. Jedni pozytywną energię czerpią z muzyki, drudzy z książek, a jeszcze inni z aktywności fizycznej czy obcowania z naturą. To właśnie w takich pozornie małych rzeczach tkwi nasza radość i energia do życia. Każdy sposób, który sprawi, że poczujemy się lepiej i zmienimy swoje myślenie na bardziej pozytywne, jest dobry. Ważne, aby w każdej negatywnej sytuacji umieć znaleźć jej dobrą i optymistyczną stronę. W ten sposób nauczymy się zmieniać problem w szansę. Bardzo ważne w procesie pozytywnego myślenia jest też nasze otoczenie. Absolutnie niezbędne jest pielęgnowanie wspierających i inspirujących wpływów w codziennym życiu i otaczanie się ludźmi, którzy nas ożywiają  a nie ciągną w dół. Warto też pamiętać o uśmiechu, który przecież jest najlepszym odzwierciedleniem naszego pozytywnego nastawienia. Pozytywni ludzie dużo się uśmiechają. W ten sposób okazujemy radość, dobry humor i pozytywną energię. Uśmiech to lekarstwo na wszystko ?

Źródło:

https://pieknoumyslu.com/myslenie-pozytywne-nawyki/