21 marca – Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad jego obchodami objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Zespół Downa został opisany po raz pierwszy w 1862 roku przez angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, od nazwiska którego pochodzi nazwa tego schorzenia. W 1959 roku z kolei francuski lekarz i genetyk Jérôme Lejeune odkrył u pacjentów chorujących na to schorzenie obecność dodatkowego chromosomu (trisomię), który następnie został zidentyfikowany jako chromosom 21.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest nieprzypadkowa – przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia – trisomia 21.

Zespół Downa to najbardziej znana i rozpowszechniona anomalia chromosomalna. Częstość występowania zespołu Downa wynosi przeciętnie 1:700 urodzeń i nie ma związku z płcią, w równym stopniu dotyczy chłopców i dziewczynek.

Ideą tego dnia jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa stały się kolorowe skarpetki nie do pary, które są znakiem różnorodności, odmienności, społecznego niedopasowania ? czyli wszystkiego, z czym na co dzień muszą mierzyć się osoby z zespołem Downa. Różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób dotkniętych chorobą.

Źródło:

https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa-1/

https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-zespolu-downa

https://zdrowegeny.pl/poradnik/zespol-downa