22 września – Światowy Dzień Bez Samochodu

22 września przypada Światowy Dzień Bez Samochodu, który odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W Polsce obchodzony jest od 2004 r.. W tym dniu szczególnie zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów, a  w zamian promuje się korzystanie z komunikacji miejskiej lub rowerów.

Geneza Światowego Dnia bez Samochodu sięga lat siedemdziesiątych XX wieku, a  pierwsze pomysły nakłaniania użytkowników samochodów do korzystania z innych form transportu miały związek z kryzysem naftowym, który dotknął globalną gospodarkę w tamtym czasie. Dziś ma on wymiar nie tyle ekonomiczny, co proekologiczny i prozdrowotny.

Ograniczenie używania samochodu do niezbędnego minimum, ma niebagatelny wpływ na zdrowie.  Dane WHO wskazują, że zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się co roku do śmierci ok. 4,2 mln ludzi na całym świecie. Dotyczy to przede wszystkim populacji żyjącej w dużych aglomeracjach. W Polsce problem jest szczególnie dotkliwy, gdyż wskaźnik motoryzacji w naszych miastach stale rośnie. Smog ma bardzo negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia: sprzyja zwiększonej zapadalności na schorzenia układu krążenia, takie jak udary mózgu, zawały serca, niewydolność mięśnia sercowego, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca oraz ich powikłania.

Spaliny samochodowe nie są ani jedynym, ani głównym źródłem smogu, jednak koncentracja zanieczyszczeń pochodzenia komunikacyjnego w dużych miastach  sprawia, że emisja z tego źródła istotnie wpływa na jakość powietrza w aglomeracjach. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska z 2018 r. w Polsce smog prowadzi do przedwczesnej śmierci ok. 50 tys. osób rocznie. W Europie przyczynia się do mniej więcej 485 tys. zgonów. Zanieczyszczenia powietrza są przy tym jednym z głównych czynników kancerogennych ? wg. WHO odpowiadają za 8 proc. przypadków nowotworu płuca w Europie. Inne choroby układu oddechowego, które powoduje smog, to przewlekłe zapalenia dróg oddechowych, częstsze infekcje, przewlekła obturacyjna choroba płuc. Powszechnym problem populacji narażonych na smog jest astma, i choć brakuje jednoznacznych dowodów na to, że smog powoduje tę chorobę, wiele badań wskazuje na jego silny związek ze zwiększoną zapadalnością na astmę i zaostrzeniem jej objawów.

Przesiadając się z auta na rower lub wybierając spacer zamiast jazdy samochodem nie tylko redukujemy zanieczyszczenie środowiska wynikające z emisji spalin do atmosfery ale również fundujemy sobie codzienną dawkę aktywności. Według zaleceń WHO, dorosły człowiek powinien dostarczać sobie co najmniej 150 minut umiarkowanego wysiłku tygodniowo. Taka aktywność zmniejsza ryzyko zawału, udaru mózgu i wielu innych chorób, a przy tym poprawia odporność, kondycję i samopoczucie.

Źródło:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/swiatowy-dzien-bez-samochodu-dlaczego-warto-zrezygnowac-z-jazdy-samochodem,6582,n,168