Światowy Dzień Serca

Corocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (z udziałem WHO, UNESCO, UNICEF) obchodzony jest Światowy Dzień Serca.  W Polsce obchody tego dnia po raz pierwszy zorganizowało w 2002 roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. W tym roku święto przypada 26 września.

Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości społecznej i upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych, o sposobach ich profilaktyki oraz promocję zdrowego stylu życia. W tym dniu społeczeństwa na całym świecie w sposób szczególny zachęca się do regularnej profilaktyki, podejmowania aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i kontrolowania masy swojego ciała. Podkreśla się też wagę rzucenia palenia, gdyż każdy palacz ma dwukrotnie wyższe ryzyko zawału serca, w porównaniu z osobami niepalącymi, bez względu na inne występujące czynniki. Palenie znacznie podnosi też ryzyko wszelkich chorób związanych z układem krążenia, w tym nadciśnienia, udaru, choroby wieńcowej czy miażdżycy tętnic.

Serce jest najciężej pracującym mięśniem i nigdy nie odpoczywa. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie.  W Polsce w 2019 r. wystąpiło około 103 tys. ostrych zespołów wieńcowych , w tym prawie 90 tys. zawałów.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca (i udaru mózgu) należy podjąć działania profilaktyczne, takie jak:

  • stosowanie odpowiedniej diety: warzywa, owoce, ograniczenie spożycia czerwonego mięsa na rzecz drobiu i ryb, ograniczenie spożycia cukrów prostych i soli kuchennej,
  • zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu,
  • kontrolowanie masy ciała lub jej redukcję w przypadku istniejącej nadwagi lub otyłości,
  • regularną aktywność fizyczną,
  • przestrzeganie zaleceń lekarskich,
  • kontrolowanie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz/swiatowy-dzien-serca

Światowy Dzień Serca | Polska Agencja Prasowa SA (pap.pl)