28. Finał WOŚP – 12 stycznia 2020

Już w niedzielę 12 stycznia 2020 roku odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego hasłem przewodnim będzie „Wiatr w żagle” – Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W tym dniu ponad 100 tys. wolontariuszy będzie przez cały dzień kwestowało na ulicach Polski, ale też w wielu miastach na całym świecie, przedmioty na licytacje przekazali też znani artyści, sportowcy, dziennikarze i celebryci.

Od początku istnienia WOŚP w finałach zebrała około 944 milionów złotych.

W tym roku będą zbierane środki na zakup najnowocześniejszych  urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych dzieci i przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Aby operacje były skuteczne i  bezpieczne i aby jak najmniej było powikłań, a wyniki wczesne i odległe nie różniły się od najlepszych na świecie, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne. Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, czy zakładów diagnostyki obrazowej. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

Dzięki Fundacji WOŚP również świdnicki Szpital również otrzymał sprzęt, który znajduje się i wykorzystywany jest m.in.: w Oddziale Dziecięcym, Noworodkowym oraz Ginekologiczno-Położniczym.

źródło: https://www.wosp.org.pl/final/28-final