28 lipca – Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

28 lipca przypada Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (ang. World Hepatitis Day), który corocznie obchodzony jest w celu zwiększenia świadomości na temat wirusowego zapalenia wątroby – zakaźnej choroby wątroby, której może towarzyszyć wiele problemów zdrowotnych, w tym również poważnych, takich jak nowotwór wątroby. Choroba ta jest ósmym na świecie największym zabójcą ludzkości. Co roku odnotowuje się około 1,5 mln zgonów z powodu WZW (liczba jest podobna do śmiertelności w wyniku AIDS).

Naukowcy zidentyfikowali pięć głównych szczepów wirusa zapalenia wątroby ? A, B, C, D i E. Do zakażenia wirusami WZW A, D i E dochodzi poprzez spożycie skażonej żywności lub wody lub przez bezpośredni kontakt z osobą zakaźną. Taka sytuacja dotyczy krajów z niskimi warunkami sanitarnymi. W krajach rozwiniętych, gdzie ryzyko przeniesienia zakażenia drogą pokarmową jest niskie, odnotowuje się zachorowania przede wszystkim w grupie użytkowników narkotyków.

Największy problem globalnie nadal jednak stanowią wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, które łącznie na całym świecie są najczęstszą przyczyną zgonów (co roku umiera z tego powodu 1,3 miliona osób). W przypadku WZW B dostępna jest szczepionka, która skutecznie chroni przed zachorowaniem. Natomiast leki przeciwwirusowe dedykowane WZW C mogą wyleczyć obecnie ponad 95% osób z tym zakażeniem.

WZW typ B – jest to najczęstsza postać wirusowego zapalenia wątroby wywoływana przez wirus typu B (HBV). Szacuje się, że wirusem tym zakażonych jest na świecie 300 ? 400 mln ludzi. Wirus znajduje się praktycznie w każdej wydzielinie i wydalinie człowieka zakażonego np. we krwi, ślinie, pocie, moczu. Zakazić się można: w czasie porodu od zakażonej matki, poprzez źle wyjałowiony sprzęt medyczny, poprzez stosunki seksualne i kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, w szczególności krwią, wydzieliną pochwową lub nasieniem. Dlatego iniekcje, przypadkowe stosunki seksualne czy tez używanie wspólnych akcesoriów higienicznych (np. golarek) zwiększa ryzyko zachorowania na ten typ wirusowego zapalenia wątroby.

WZW typ C – jest najczęściej transmitowany w wyniku ekspozycji na zakażoną krew. W związku z tym w wypadku transfuzji, a także przy nieprzestrzeganiu czystości w placówkach medycznych (zanieczyszczone, niesterylizowane strzykawki i igły) może dojść do infekcji. Znacznie rzadziej dochodzi do zakażenia drogą płciową, jednak jest to również możliwe. WZW typu C może przebiegać z objawami żółtaczki lub, co często spotyka się u dzieci, bez tych objawów. Ostre zapalenie wątroby może przebiegać bezobjawowo.

WZW B i C mogą przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Ze względu na wieloletni bezobjawowy przebieg zakażenia wirusem WZW C, chorobę określono mianem ?wirusowej bomby zegarowej? lub ?cichej epidemii?. Osoba zakażona i niezdiagnozowana nie ma świadomości o swojej chorobie i o tym, że może zakażać inne osoby. Zakażenia  HBV i HCV,  prowadzą do bardzo poważnych skutków zdrowotnych (tj. marskość wątroby i rak) u setek milionów ludzi na całym świecie.

Najczęstsze objawy zakażenia

Postaci zapalenia wątroby, które zwykle są chroniczne (typ B i C) mogą na początku być bezobjawowe. Objawy mogą nie wystąpić, dopóki wątroba nie zostanie uszkodzona. Oznaki i objawy ostrego zapalenia wątroby pojawiają się szybko. Obejmują one:

  • zmęczenie
  • objawy podobne do grypy
  • mocz o ciemnej barwie
  • ból w jakie brzusznej
  • stolec o jasnej barwie
  • ból w jakie brzusznej
  • utrata apatytu
  • utrata wagi z nieznanych powodów
  • żółta skóra i oczy

Ponieważ chroniczne zapalenie wątroby rozwija się powoli, te oznaki i objawy mogą być zbyt łagodne, aby je zauważyć.

Źródło:

https://www.gov.pl/web/gis/swiatowy-dzien-wirusowego-zapalenia-watroby-wzw