Dr n. med. Paweł Zarębski w Programie Hernia Master – pierwszym w Polsce projekcie edukacyjnym dotyczącym leczenia przepuklin technikami minimalnie inwazyjnymi

W piątek, 30 czerwca, świdnicki szpital był miejscem zakończenia III etapu programu edukacyjnego Hernia Master. Świdnicki chirurg dr n. med. Paweł Zarębski, przy wsparciu eksperta dr. hab. n. med. Kryspina Mitury, prof. UPH, rozwijał umiejętności praktyczne i techniki operacyjne w zakresie laparoskopowej chirurgii przepuklin pachwinowych.

Dr n. med. Paweł Zarębski znalazł się wśród dziesięciu chirurgów z całej Polski, którzy zakwalifikowali się do Programu realizowanego przez jeden z wiodących ośrodków edukacji medycznej „Aesculap Akademia” i opracowanego we współpracy z Towarzystwem Chirurgów Polskich (TChP). Patronat nad Programem objął prof. dr hab. n. med. Wojciech Kielan – Prezes TChP.

Program Hernia Master jest nowatorskim, projektem edukacyjnym dla chirurgów w zakresie leczenia przepuklin technikami minimalnie inwazyjnymi. Składa się on z czterech etapów, w ramach których uczestnicy przechodzą szkolenie w ośrodku „Aeskulap Akademia” w Nowym Tomyślu, doskonalą swoje umiejętności w ośrodkach eksperckich w Siedlcach, Gdańsku i Wrocławiu, gdzie przyglądają się pracy ekspertów w tej dziedzinie, a także przeprowadzają operacje w swoich macierzystych placówkach.

W piątek dr n. med. Paweł Zarębski wraz ze swoim zespołem przeprowadził 4 zabiegi w zakresie laparoskopowej chirurgii przepuklin pachwinowych. Jak sam podkreśla „Taka metoda operacji przepuklin pachwinowych, niesie korzyści dla pacjentów zarówno na etapie samego zabiegu, jak również w okresie pooperacyjnym, bowiem wiąże się z mniejszymi dolegliwościami bólowymi i szybszym powrotem pacjentów do aktywności”.  Swoje techniki dr Zarębski doskonalił pod okiem eksperta w tej dziedzinie dr. hab. n . med. Kryspina Mitury, prof. UPH, który wspólnie z prof. dr. hab. n. med. Maciejem Śmietańskim pełni rolę eksperta w Programie.

Sam udział w Programie jest wyróżnieniem zarówno dla dr n. med. Pawła Zarębskiego, jak również dla świdnickiego szpitala i Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej pod kierownictwem dra n. med. Adama Biernackiego. Z uwagi na specyfikę programu, celem realizacji III etapu, który obejmuje zabiegi prowadzone przez lekarza w macierzystym ośrodku, konieczna była weryfikacja szpitala, oddziału i bloku operacyjnego pod kątem przygotowania do świadczenia procedur medycznych w tym zakresie. Dzięki najwyższym standardom, jakie oferuje swoim pacjentom  nasz szpital, możliwa była realizacja Programu również w Świdnicy.

Gratulujemy serdecznie dr n. med. Pawłowi Zarębskiemu i całemu zespołowi dra n. med. Adama Biernackiego pomyślnej realizacji III etapu Programu i życzymy powodzenia na dalszym etapie Programu Hernia Master.

Dziękujemy „Aeskulap Akademia” oraz dr. hab. n. med. Kryspinowi Miturze, prof. UPH za wizytę w świdnickim szpitalu i podzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem z naszym zespołem.