Godzina dla Ziemi WWF 2021

Godzina dla Ziemi to światowa akcja związana z zieloną polityką, stworzona przez World Wide Fund for Nature (WWF) i odbywająca się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku.

Akcja ma na celu skłonienie do refleksji nad zmianami klimatu. Troskę o przyszłość środowiska naturalnego symbolicznie możemy w tym dniu wyrazić wyłączając na jedną godzinę światło oraz urządzenia elektryczne w domach i biurach.

W 2021 w Polsce akcja Godzina dla Ziemi odbędzie się pod hasłem #GodzinaDlaBałtyku i to właśnie dla naszego morza dziś o 20:30 zgasną światła. Niestety stan środowiska naturalnego Bałtyku daje powody do niepokoju.
Presja wywierana przez człowieka na Morze Bałtyckie może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Obecnie do największych problemów należą brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy – przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo – zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią, niefunkcjonalne morskie obszary chronione. Bałtyk i jego mieszkańcy umierają. 

Stąd też ochrona Morza Bałtyckiego stała się tegorocznym tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.