Różowy Październik czyli Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Październik, już od 1985 roku, uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

W obchody święta włączyli się również nasi Pracownicy Oddziałów Onkologicznego i Ginekologiczno-Położniczego, aby przypomnieć jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG. Wszystkie te działania mają na celu zapobieganie lub wykrycie choroby na jej wczesnym etapie.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).

Profilaktyka raka piersi

Profilaktyka pierwotna raka piersi obejmuje zmianę stylu życia – ważne jest między innymi unikanie nadmiernych ilości tłuszczu w diecie, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Niezwykle ważna jest też regularna samokontrola piersi, a także poddawanie się badaniom profilaktycznym, w tym mammografii i USG.

Comiesięczną samokontrolę piersi powinno wykonywać się w tym samym dniu cyklu miesięcznego, między 6. a 9. dniem badając piersi przed lustrem w celu wychwycenia zmian w ich wyglądzie, a następnie palpacyjnie np. w trakcie kąpieli pod prysznicem w celu wykrycia ewentualnych guzków pod skórą, a także w pozycji leżącej, nie zapominając przy tym o sprawdzeniu węzłów chłonnych w dole pachowym.

Ultrasonografię piersi należy wykonywać między 20 a 30 rokiem życia co 2 lata, po 30 roku życia co rok. Badanie mammograficzne u kobiet w przedziale wiekowym 40 – 49 lat powinno być wykonywane raz na 2 lata, a po 50 roku życia raz w roku. Szacuje się, że mammografia wykonywana co rok zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15 – 30%.

Czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi:

• wiek – wzrost zachorowalności po 35 roku życia, najwięcej zachorowań pomiędzy 50 – 70 rokiem życia,
  • obciążenie genetyczne – występowanie raka piersi w rodzinie, szczególnie u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra),
  • czynnik hormonalny, np. wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza,
  • wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,
  • niewłaściwa dieta oraz otyłość,
  • niedostateczna aktywność fizyczna,
  • częste spożywanie alkoholu,
  • wcześniejsze choroby piersi.

Przypominamy, że w świdnickim szpitalu realizujemy Program Profilaktyki Raka Piersi. Szczegółowe informacje znajdziesz 👉 TUTAJ

Źródło: