Święto Małych Wojowników czyli Światowy Dzień Wcześniaka

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. To ważny dzień przede wszystkim dla wszystkich Małych Wojowników – dzieci urodzonych przed planowanym terminem oraz ich dzielnych rodziców.

Wcześniaki rodzą się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Każdego roku na świecie przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, rodzi się około 15 milionów dzieci, a to oznacza, że statystycznie co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem. W Polsce rocznie przychodzi na świat około 26 tysięcy wcześniaków.

Niektóre z nich nie ważą więcej niż 1500 gramów i już od pierwszych godzin życia muszą  zmagać się z wieloma przeciwnościami, takimi jak: niedojrzałość płuc (uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa), niedojrzałość mechanizmów enzymatycznych wątroby, niedojrzałość siatkówki, zaburzenia neurologiczne i rozwojowe (niedojrzałość układu nerwowego).

Medycyna daje wiele możliwości na uratowanie im życia, ale nieoceniona dla prawidłowego rozwoju dziecka jest też rola rodziców. Przedwczesny poród nie tylko może mieć wpływ na przyszły rozwój dziecka ale stanowi również bezpośrednie zagrożenie jego zdrowia i życia. Stąd też środowisko neonatologiczne i organizacje działające się na rzecz wcześniaków walczą o kompleksową opiekę dla nich i rozszerzenie programu profilaktyki zakażeń wirusem RS, który dla tej grupy dzieci może być śmiertelnie groźny.

Symbolem Światowego Dnia Wcześniaka jest kolor fioletowy i małe fioletowe skarpetki. W geście solidarności z wcześniakami i ich rodzicami na ten kolor podświetlane są najważniejsze budynki użyteczności publicznej. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na wyzwania związane z rozwojem i potrzebami dzieci przedwcześnie urodzonych.

Źródło: